Výlety

Koupání

Koupaliště Blovice

Jedinečný přírodní koupací biotop byl v Blovicích otevřen v roce 2014 a hned od počátku se těší velké popularitě. Moderní areál nabízí dvě koupací jezírka, sociální zázemí, občerstvení nebo hřiště na beach volejbal. Koupaliště naleznete hned při příjezdu do Blovic od Spáleného Poříčí vpravo, parkoviště je zhruba 200 metrů za odbočkou.
Vzdálenost: 10 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Štěnovice

Štěnovice se nachází přímo na trase mezi Plzní a Hořehledy, cca 20 minut jízdy od golfového hřiště. Stačí odbočit v Losinách a po 3 km jste na místě. Na kraji vesničky je malinké parkoviště a od něj je to sotva 200 metrů. Místo je to malinké, ale krásně propojené s přírodou. Rozhodně tu nečekejte písečné pláže, občerstvení nebo tobogány. Voda je čistá a i v parném létě skvěle osvěží.
Vzdálenost: 22 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Ejpovické jezero

Severně od obce Ejpovice (nedaleko Rokycan) jsou zatopené povrchové doly, dnes průtočné řekou Klabavou, které jsou pozůstatkem těžby železné rudy v letech 1956 - 1966. Zatopení těchto lomů vzniklo Ejpovické jezero o rozloze 44 ha a hloubce až 43 metrů, které je velmi oblíbenou rekreační lokalitou. Součástí jsou i Ejpovické útesy, které nabízí pohled do historie zdejší oblasi.
Vzdálenost: 30 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Zámky, hrady, muzea

Spálené Poříčí

Nejmenší město, které kdy získalo titul "Historické město roku" je Spálené Poříčí a leží jen 3 km od Hořehled. Městečko svým návštěvníkům nabízí k prohlídce množství opravených historických památek - renesanční zámek s parky, barokní špejchar Ve Dvoře se stálou expozicí kresleného humoru Jiřího Wintera, židovský hřbitov a bývalý židovský kupecký dům, kostel sv. Mikuláše, mlýn s funkčním mlýnským kolem a mnoho dalšího. Nejlépe, když navštívíte infocentrum přímo na náměstí.
Vzdálenost: 3 km autem na kole pěšky Časová náročnost: 3 hod. Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Stúpa Těnovice

V září 2014 byla na protilehlém vršku hořehledského údolí vztyčena první budhistická svatyně v ČR. Ke stúpě lze dojít osvěžující procházkou přímo od hotelu. Odměnou za výstup do kopce vám bude nádherný rozhled po okolní krajině a místo nabité energií a aktivitou. Byť nemusíte mít k náboženství vztah, tento výlet stojí určitě zato.
Vzdálenost: 3 km autem na kole pěšky Časová náročnost: 2 hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Zámek Kozel

Klasicistní lovecký zámek Kozel postavený na konci 18. Století. Čtyřkřídlá přízemní budova kolem obdélníkového vnitřního nádvoří byla doplněna o dvě dvojice staveb - kapli s jízdárnou a protějškem lokajnu s konírnou, čímž vznikl celistvý areál. Jeho součástí je i překrásný park s rybníkem (vyjížďky na loďkách) nebo minigolfové hřiště.
Vzdálenost: 16 km autem na kole Časová náročnost: 1 hod. Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Zřícenina Lopata

Auto zaparkujete u zámku Kozel a po modré se vydáte parkem a dále lesem, až k Hádeckému potoku. Zde se napojíte na naučnou stezku F.X. France, ze které sejdete na žlutou značku u Neslivského rybníku. Žlutá vás přivede zpátky na modrou značku přímo pod zříceninu hradu Lopata. Výlet lze doplnit o prohlídku zámeckého parku nebo samotného zámku.
Vzdálenost: 16 km autem na kole Časová náročnost: 4 hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík (pouze místy)

Hrad Radyně

Hrad Radyně stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) mezi Plzní a StarýmPlzencem. Tento královský skvost byl postaven před rokem 1361 za vlády Karla IV. Z někdejšího královského hradu dnes stojí pouze zřícenina = obvodové zdipaláce s oběma věžemi.

Vzdálenost: 18 km autem na kole Časová náročnost: ½ hod. Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík (pouze místy)

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

V Rožmitále pod Třemšínem najdete od roku 2010 Podbrdské muzeum, jehož součástí je I výstava historických automobilů. Expozice je seznámí s historií chudého kraje pod Třemšínem, s tou nejstarší, kdy panství spravovali Lvové z Rožmitála i s dobou, kdy zde vyučoval a tvořil Jakub Jan Ryba. Jsou zde k vidění i originální práce lidové umělecké tvořivosti, chrám sv. Víta ze stébel žitné slámy v měřítku 1:60 a největší sbírka vyřezávaných erbů v Čechách.
Vzdálenost: 18 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy se nachází zhruba 20 km od Hořehled směrem k Plzni. Nebílovský zámek je představitelem typické vídeňské barokní architektury, v českých zemích ojedinělé. Naprosto unikátní a ojedinělá je Tuvorova výmalba zejména tanečního sálu. Malba na ploše cca 1400 m2 představuje fantaskní subtropickou krajinu se zvířaty, rostlinami a anikizujícími architekturami. V současné době je pro návštěvníky objektu zpřístupněno přední zámecké křídlo, a tři pokoje a velký taneční sál v reprezentačním zadním křídle.
Vzdálenost: 21 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Hornické muzeum v Příbrami

Největší hornické muzeum a zároveň jedno z nejstarších muzeí na území České republiky bylo založeno v roce 1886 v Příbrami. Dlouhá existence umožnila vznik rozsháhlému množství expozic a atrakcí, díky kterým navštíví muzem přes 100 000 osob ročně.
Vzdálenost: 33 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík (pouze místy)

Zámek Zelená Hora

Zámek Zelená Hora, dominanta Nepomucka, byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu. Za svou historii vystřídal velké množství majitelů a správců, do povědomí široké veřejnosti vešel díky zfilmování románu Miloslava Švandrlíka – Černí Baroni. Objekt je součástí projektu Ministerstva kultury na záchranu cenných památek a v současné době je přístupná pouze nárazově během léta.
Vzdálenost: 20 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Vodní zámek Blatná

Vodní zámek Blatná objevíte na silnici spojující Nepomuk a Písek. Dnešní zámecký soubor Blatná patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácné dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se řadí ke klenotům mezi českými hradními komplexy. Nádherného prostředí zámku samotného a jeho okolí, si zde můžete užít romanických vyjížděk v kočáru, různých dobových akci nebo ukázek sokolnictví.
Vzdálenost: 31 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Zřícenina hradu Valdek

Zříceninu hradu Valdek naleznete jižně od Hořovic. Valdek založil ve druhé polovině 13. století mocný rod Buziců. Z původního rozlehlého hradu jsou dnes dochovány jenom zříceniny s výjimkou mohutné věže, stěny paláce a několika vedlejších budov a zbytky hradebního zdiva. Na sklonku 19. století byl hrad, tehdy součást hořovického velkostatku knížat z Hanau, v duchu tehdejších romanických představ poněkud opraven. Zejména byla osazena nová ostění do brány a branky, jimiž se vstupuje do hradu, a do oken severního paláce. Hrad, stojící v hlubokých lesích, dal vzniknout řadě pověstí . V 19. století romanická zřícenina zaujala zejména Karla Hynka Máchu, který zamýšlel napsat čtyřdílný historický román z doby Václava IV., jehož jedna část měla mít název Valdek. Z románu se však dochovaly jenom úryvky.
Vzdálenost: 39 km autem na kole Obtížnost: nízká Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Sport

Naučná stezka Hvížďalka

Zhruba 400 metrů od restaurace za říčkou Bradavou směrem na Spálené Poříčí končí naučná stezka Hvížďalka. Ta vede kolem stejnojmenného rybníku a řady dalších pozoruhodností (včetně funkčního mlýnu) až k zámku do Spáleného Poříčí a měří přesně čtyři kilometry. Ideální odpolední procházka !
Vzdálenost: ½ km na kole pěšky Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík (pouze místy)

Brdská cyklistcká stezka

Přímo Hořehledy prochází značená cyklistická stezka, která je součástí spletité sítě tras protkávajících celé Brdy. Město Spálené Poříčí v minulosi věnovalo mnoho financí a energie na rozvoj cyklistického cestovního ruchu v okolí Hořehled a tak vznikl i velmi kvalitní portál www.plzenskonakole.cz, kde najdete veškeré potřebné rady a informace.
na kole pěšky Obtížnost: střední Vhodné pro: děti

Padrťské rybníky

Nejatraktivnější turistická lokalita v blízkém okolí. Nedotčené prostředí vojenského prostoru je prozatím přístupné pouze o víkendech a po značených cestách. Výlet lze zvládnout pěšky, budete se ovšem vracet stejnou cestou. Startovní místo je v obci Trokavec a k rybníkům a zpátky je to 10 km. Pokud pojedete na kole, doporučujeme dojet až do Teslínů a po hlavní se vrátit zpět do Hořehled = přes 20 km.
Vzdálenost: 10 km autem na kole Časová náročnost: 3 hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Rozhledna na Třemšíně

Na vrchu Třemšín (u Rožmitálu pod Třemšínem) se ve výšce 827 m.n.m. nachází na místě bývalého hradu 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna z roku 1970. Naskýtá se z ní pohled na okolní brdské lesy. Při výstupu se nezapomeňte občerstvit v přírodní studánce. Start buď v Huti pod Třemšínem nebo pro sportovnější povahy doporučujeme na cestu vyrazit z obce Teslíny – čeká vás unikátní pochod o délce 22 km nedotčeným vojenským prostorem s nádhernými výhledy do kraje.
Vzdálenost: 9/17 km autem na kole Časová náročnost: 2/6 hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík (pouze místy)

Rozhledna Kotel

Moderní 28 m vysoká železná rozhledna vybudovaná nad Rokycany v roce 2014 je přístupná zdarma a za každého počasí. Z rozhledny uvidíte významné vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. My doporučujeme zaparkovat vůz hned za železniční stanicí v Kamenném Újezdu a po modré vyrazit vzhůru. Při dobrém plánování můžete po prohlédnutí okolí pokračovat až do Rokycan a k vozu se vrátit vlakem. K rozhledně vede krásná nová cesta vhodná pro kočárek i kolo.
Vzdálenost: 17 km autem na kole Časová náročnost: 2 hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti Vhodné pro: kočárek či vozík

Rozhledna "Na skále"

Rozhledna v Železném Újezdu u Čížkova, která se také nazývá "Na skále", je jednou z mnoha kovových příhradových konstrukcí, které kombinují vysílač mobilní sítě s rozhlednou. Rozhledna se vypíná ve výšce 672 m.n.m. a nabízí fantasický kruhový výhled na okolí (hrad Radyně, zámek Zelená Hora, celé pásmo Brd). Z hotelu lze vyrazit vozem, na kole nebo i pěšky, kdy vám cesta zabere tam i zpět zhruba 4 hodiny.
Vzdálenost: 9 km autem na kole pěšky Časová náročnost: ½ hod. Obtížnost: střední Vhodné pro: děti

Děti

Spálené Poříčí

Jen 3 km daleko leží malebné městečko Spálené Poříčí. Vyjma návštěvy historických pamětihodností (viz. Zámky, hrady, muzea) doporučujeme návštěvu zdejšího infocentra, kde mají pro děti přichystanou celou řadu aktivit v čele s populární historickou stopovačkou !

Zoo Plzeň

Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 v městské čási Doudlevce blízko centra města. Od roku 1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Členitý přírodní areál má rozlohu 21 ha a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark. Setkáte se tu s řadou moderních expozic, např. mědvěd hnědý, šimpanzi, varani, lvi a mnoho dalšího.

DinoPark Plzeň

V areálu Zoologické a botanické zahrady v Plzni na ploše 3 ha se v současné době nachází expozice přibližně 30 modelů dinosaurů z období nazývaných Trias, Jura a Křída. Největší model, apatosaurus, měří 23 m a jako jediný byl vyráběn na místě. Některé modely jsou ozvučené. Nechybí ani populární Tyranosaurus rex. V DinoParku nechybí ani paleontologické hřiště, kde děti odkrývají kostru dinosaura. Je zde i Dinoshop, Dinocafé a 3D kino.

Ekofarma Moulisových

Ekofarma Moulisových se nachází v obci Milínov, asi 5 km od Hořehled. Již více než 100 let tato rodina hospodaří v Brdském pohoří a momentálně nabízí možnost seznámit se s přírodně šetrným chovem hospodářských zvířat. Na farmě lze I nakoupit velmi kvalitní a žádané hovězí maso.
Najdete nás na sociálních sítích:
Volba jazyka:

Hotel "Pod Kokšínem"
Hořehledy 35
335 61 Spálené Poříčí

Vyberte si balíček
    crossmenumenu-circlecross-circle